Co jsme prožili...
Hrdinové mezi námi...
Během těchto dnů se děti seznámily s prací zdravotníků, záchranářů, hasičů a policistů. Byly pro ně připraveny ukázky záchranářské techniky, interaktivní hry a vzdělávací aktivity, které jim přiblížily důležitost těchto povolání. Setkání s profesionály IZS, prohlídka hasičského, policejního a záchranářského vybavení, nácvik jednoduchých prvků první pomoci obohatila naši vzdělávací nabídku.
Kniha a já - Perníková chaloupka
Měsíc březen je měsíc knihy, s dětmi jsme si přiblížili, proč jsou knihy užitečné. Kdo si vzpomněl, mohl donést svoji oblíbenou knihu z domu a ukázat ji ostatním kamarádům. Věnovali jsme se hlavně pohádce O perníkové chaloupce, kterou jsem si nejen přečetli, ale děti ji také shlédly ve formě maňáskového divadla. Perníkovou chaloupku jsme se také snažily vytvořit z papíru i z cihliček, které máme ve třídě. Zkoušeli jsme pokus s papírovou květinkou a vodou. V přírodě už se toho spoustu změnilo, děti si všímají i sebemenších detailů.
Když jaro ťuká...
Karneval v MŠ...
je pro děti nezapomenutelným zážitkem. Je to den plný smíchu, radosti a her. Je to čas, kdy se mohou proměnit v kohokoliv- v princezny, piráty, zvířátka, superhrdiny. Náš karneval začínal průvodem dětí v kostýmech, které se prošly po třídě, šatně, ložničce. Všechny masky se předvedly v plné parádě na vyvýšeném mole. Po té následovaly hry, tancování a další pohybové aktivity při kterých jsme prožili spoustu zábavy a kouzelného dobrodružství.
Čím budu...?
Svět povolání je velmi pestrý a pro děti lákavý. Seznámili jsme se s různými známými povoláními a některé jsme si zkusili za pomocí hraček ve třídě: na hasiče, na kadeřnice, na zedníky....se všemi hračkami jsme procvičovali jemnou motoriku a soustředěnost.
Zimní radovánky...
Moje tělo
Co všechno umí ? z čeho se skládá? To jsme si s dětmi ukazovali poslední ledový týden. Hledali jsme kde máme v těle kosti, kudy putuje po těle jídlo nebo jak si správně čistit zuby. Naučili jsme se novou písničku s ukazováním, pojmenovávali jsme části těla. Zkoumat svoje tělíčka děti moc bavilo.





Co se děje u krmítka...?
Proč sypeme ptáčkům krmení, když je mráz a zasněžená krajina? Čím přikrmujeme užitečné ptáčky a ostatní zvířátka v lese a na poli? Jak poznáme ptáčka? Kteří ptáčková přilétají v zimě ke krmítku? A spoustu dalších otázek jsme společně snažili vyřešit. Prakticky jsme si ukázali jak a čím přikrmujeme ptáčky a zvířátka v zimě. Přestože snížku venku moc nebylo, kreslili jsme alespoň do mouky, postavili si sněhuláka z krabic a společně se naučili veselou písničku: Huboval vrabčák na zimu.
Paní Zima už je tady
Do nosu nás zebe mráz,
je tu zima kolem nás.
Téma zimy nás inspirovalo k mnoha aktivitám a zábavným hrám. Počasí nám přálo a mohli jsme si pohrát se sněhem, který je pro děti vzácný. Podařilo se nám postavit dva sněhuláky, vyzkoušet si koulování i sněhové andílky. Pozorovali jsme změnu skupenství z vody na led nebo tání sněhu v teplých dlaních.
My tři králové jdeme k vám...
Přejeme Vám klidné a pokojné vánoční svátky s vašimi blízkými a do nového roku hlavně zdraví a spoustu radosti i z maličkostí.
Vánoční čas.
V předvánočním čase, mají všichni hodně práce a nebylo tomu jinak i u nás ve třídě Berušky.
Děti se pilně připravovaly na vánoční besídku, kde rodičům předvedly pásmo plné hudebně-pohybových her, tanečků s barevnými šátky, básniček s pohybem a písniček s doprovodem na dětské hudební nástroje. V závěru si společně s rodiči vyrobili závěsnou ozdobu (andělíčka) na stromeček, posilnili se vánočním punčem a výborným cukrovím, které pro ně napekly šikovné maminky.
V druhém předvánočním týdnu jsme měli ve třídě příjemnou vánoční atmosféru. Praktikantky z pedagogické školy měli pro děti nachystaný vánoční program se zpěvem i vyráběním, povídali jsme si o vánočních tradicích, shlédli jsme vystoupení Živý Betlém na Velkém náměstí a i nám do školky už Ježíšek donesl krásné nové hračky z kterých byli děti velmi nadšené.
Už přichází Mikuláš
Moje tělo, moje zdraví
Zdraví a nemoc
Každý z nás je občas nemocný, ale jak bychom tomu mohli předejít, o tom jsme si vykládali i my s dětmi. Děti si navzájem povyprávěli své zážitky z návštěv u pana doktora, povídali jsme si , co má pan doktor ve svém kufříku. S dětmi jsme si názorně připoměli, co si máme na sebe obléknout, když je venku zima. Pomocí kapátek, jsme zapouštěli potravinářské barvy do kapesníku, který jsme poté využily jako součást tvoření.
Podzimní víla...
Martin jede na koni , podkůvky mu zazvoní
Svatý Martin už co nevidět přijede k nám a tak jsme si o něm s dětmi něco povyprávěli. Seznámili jsme se s příběhem díky kterému je svatý Martin známý, vysvětlili jsme si tradici svatomartinské hostiny spojili s tím i dechová a oromotorická cvičení. Vyzkoušely jsme si stříhání, lepení i skládání harmoniky při výrobě svatomartinských hus. Skvělým zážitkem bylo i představení Z pohádky do pohádky s Budulínkem.
Sázení stromků
31.10. proběhla akce s rodiči na naší školní zahradě. Společnými silami jsme s rodiči i dětmi zasadili keře lísky, šípkových růží, klokoče ale i ovocných keřů. Pro děti i rodiče byli rovněž nachystány aktivity spojené s naší zahradou - tvoření obličejů na kůru stromů z jílové hlíny, tvoření dekorace na venkovní altán, nebo stolní hra s obrysem přírodnin.
Děkujeme všem ochotným rodičům i prarodičům, že nám pomohli pro děti zvelebit školní zahrádku.
Povídám, povídám pohádku...
v rámci toho tématu jsme se věnovali pohádce O koblížkovi. Děti si zahrály si ,,na pekaře" a z těsta si vymodelovaly kulaté koblížky, prostřednictvím grafomotoriky (krouživý pohyb, vinutí) jsme si uvolňovali zápěstí pro budoucí psaní. V závěru týdne jsme si povídali o dušičkách a děti si z nasbíraného listí vytvořily krásné dušičkové věnečky.
Zvířátka z lesa
Jaká zvířátka žijí v lese , jak se správně jmenuje maminka a tatínek od divokého prasete, jaká tato zvířátka vydávají zvuky ? To vše jsme se dozvěděli v dvoutýdenním bloku s tématem Les. Děti získaly spoustu nových znalostí, rozšířily si slovní zásobu, protrénovaly jemnou motoriku při vyrábění tématických obrázků. Velkým zážitkem byla ukázka dravých ptáků.
Zeleninové lečo
V návaznosti na téma ovoce jsme pokračovali tématem zelenina. Ukázali jsme si spoustu rozmanitých kousků, některé donesly i z domova a udělali jsme si ochutnávku. V ranních činnostech jsme si opakovaly barvičky s obrázky ovoce a zeleniny. Poprvé v novém školním roce jsme zkoušeli stříhat a dětem se to velmi dařilo. Vystřihovali jsme mrkvičky, které jsme poté nalepily a temperovou barvou dodělali hlínu. Poblíž školky jsme se vydali hledat kaštany, které využijeme k rlůzným hrám ve třídě.
Košík plný ovoce.
Děti se v rámci tohoto tématu seznamovaly s podzimními druhy ovoce. Udělali jsme si ovocnou výstavku, abychom mohli porovnávat velikost, tvar, barvu i chuť. V rámci praktických ukázek jsme si říkali, jaké částí obsahují ovocné plody (slupka, semínka, pecky, stopka). Na závěr jsme ochutnali všechny plody z ,,našeho" sadu, který jsme navštívili na vycházce.
Léto končí, vlaštovky se loučí....
V druhé polovině měsíce září jsme se věnovali vlaštovičkám, které se houfovaly na drátech. Podařilo se nám je výtvarně ztvárnit a námětová hra ,,Na švitořivé vlaštovičky" měla u dětí velký úspěch. Užili jsme si spoustu zábavy při pohybové hře ,,na mušky". Teď už víme, čím se vlaštovičky živí a proč na zimu odlétají do teplých krajin. Na pravidelných vycházkách jsme venčili pejska ,Alíka, který nám pomáhal chodit ve dvojicích. Společně s ním jsme prozkoumali celé okolí naší školky i zahrady.
Poznáváme školku a kamarády
Ve třídě Berušek jsme se všichni po prázdninách zase potkali. Došli za námi i noví kamarádi, vzájemně se poznáváme, hrajeme hry a běháme po zahradě. Aby se nám ve školce všem líbilo domluvili jsme si s medvídkem Mišutkou pravidla, která budeme dodržovat. Dokud máme pěkné počasí, rádi trávíme čas na zahradě, kde je vždy plno zábavy.